  • Mfr # M01210.240.0065
  • Zoro # G9704511
Thread Size
M24-3.00
Head Width
36 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.240.0065
Thread Size
M24-3.00
Fastener Length
65 mm
Head Width
36 mm
Head Height
15 mm
Min. Thread Length
65 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Thread Type
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC22
Thread Pitch
3 mm
DIN 933
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
3 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Head Type
Hex
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M24-3.00, Fastener Length 65 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 65 mm, Head Height 15 mm, Head Width 36 mm, Package Quantity 10