  • Mfr # M01030.240.0070
  • Zoro # G0307715
Free Shipping & Returns
Key Features
Class 8.8 Material Grade/Class
External Square Drive
System of Measurement
Metric
Thread Size
M24-3.00
Head Width
24 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M01030.240.0070
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M24-3.00
Fastener Length
70 mm
Head Width
24 mm
Head Height
22 mm
Minimum Thread Length
70 mm
Size
M24x70mm
Thread Length
70 mm
Length Under Head
70mm
Details
System of Measurement
Metric
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Thread Type
Coarse
Item
Square Head Bolt
Tensile Strength (PSI)
800 N/sq mm
Proof Load (PSI)
580 N/sq mm
Temp. Range (F)
-58 Degrees to 302 Degrees
Head Type
Square
Meets/Exceeds
DIN 479
Rockwell Hardness
C22 to C34
Square Head Bolt Type
Square Head Bolt
Fastener Industry Standards
DIN 479
Tensile Strength
116,000 psi
Type
Drive Type
External Square
Head Style
Square
Standards
Dimensional Standards
Globally Sourced
Globally Sourced
Pack Size
Small Pack
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Socket Set Screw, Head Type Square, System of Measurement Metric, Thread Size M24x3, Overall Length 70 mm, Fastener Length 70 mm, Drive Type External Square, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Finish Black Oxide, Pack Size Small Pack, Dimensional Standards DIN 479, Head Height 22 mm, Head Width 24 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Package Quantity 10