  • Mfr # M01200.270.0160
  • Zoro # G2660196
Free Shipping & Returns
Thread Size
M27-3.00
Head Width
41 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01200.270.0160
Thread Size
M27-3.00
Fastener Length
160 mm
Head Width
41 mm
Min. Thread Length
66 mm
Head Height
17 mm
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
3 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M27-3.00, Fastener Length 160 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 66 mm, Head Height 17 mm, Head Width 41 mm, Package Quantity 5