  • Mfr # M01010.300.0080
  • Zoro # G5718352
Thread Size
M30-3.50
Head Width
46 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01010.300.0080
Thread Size
M30-3.50
Fastener Length
80 mm
Head Width
46 mm
Head Height
18.7 mm
Min. Thread Length
80 mm
Head and Washer Height
18.7 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Threadlocker Maximum Temperature
3.5 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M30-3.50, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 80 mm, Head Height 18.7 mm, Head Width 46 mm, Package Quantity 5