  • Mfr # M01200.300.0140
  • Zoro # G2660126
Free Shipping & Returns
Thread Size
M30-3.50
Head Width
46 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01200.300.0140
Thread Size
M30-3.50
Fastener Length
140 mm
Head Width
46 mm
Min. Thread Length
72 mm
Head Height
18.7 mm
Head and Washer Height
18.7 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC23
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
3.5 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M30-3.50, Fastener Length 140 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 72 mm, Head Height 18.7 mm, Head Width 46 mm, Package Quantity 5