  • Mfr # M01200.300.0240
  • Zoro # G2660065
Free Shipping & Returns
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M30-3.50
Head Width
46 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01200.300.0240
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M30-3.50
Fastener Length
240 mm
Head Width
46 mm
Min. Thread Length
85 mm
Head Height
18.7 mm
Head and Washer Height
18.7 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
120,350 psi
Thread Type
Coarse
Proof Load
580 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC23
Globally Sourced
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
3.5 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M30-3.50, Fastener Length 240 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 85 mm, Head Height 18.7 mm, Head Width 46 mm, Package Quantity 5