  • Mfr # M01210.300.0090
  • Zoro # G2659225
Thread Size
M30-3.50
Head Width
46 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01210.300.0090
Thread Size
M30-3.50
Fastener Length
90 mm
Head Width
46 mm
Min. Thread Length
90 mm
Head Height
18.7 mm
Head and Washer Height
18.7 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Maximum Temperature
3.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M30-3.50, Fastener Length 90 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 90 mm, Head Height 18.7 mm, Head Width 46 mm, Package Quantity 5