  • Mfr # M01010.360.0100
  • Zoro # G5601531
Free Shipping & Returns
Thread Size
M36-4.00
Head Width
55 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01010.360.0100
Thread Size
M36-4.00
Fastener Length
100 mm
Head Width
55 mm
Head Height
22.5 mm
Min. Thread Length
100 mm
Head and Washer Height
22.5 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Threadlocker Maximum Temperature
4 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M36-4.00, Fastener Length 100 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 100 mm, Head Height 22.5 mm, Head Width 55 mm, Package Quantity 5