  • Mfr # M01000.390.0190
  • Zoro # G2662381
Thread Size
M39-4.00
Head Width
60 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01000.390.0190
Thread Size
M39-4.00
Fastener Length
190 mm
Head Width
60 mm
Min. Thread Length
90 mm
Head Height
25 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
DIN 931
Threadlocker Maximum Temperature
4 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M39-4.00, Fastener Length 190 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 90 mm, Head Height 25 mm, Head Width 60 mm