  • Mfr # M01200.040.0030
  • Zoro # G2894687
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M4-0.70
Head Width
7 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M01200.040.0030
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
30 mm
Head Width
7 mm
Min. Thread Length
14 mm
Head Height
2.8 mm
Head and Washer Height
2.8 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Rockwell Hardness
HRC22
Threadlocker Maximum Temperature
0.7 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Globally Sourced
Globally Sourced
Dimensional Standards
DIN 931
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M4-0.70, Fastener Length 30 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 14 mm, Head Height 2.8 mm, Head Width 7 mm, Package Quantity 100