  • Mfr # M01200.040.0040
  • Zoro # G2894669
Thread Size
M4-0.70
Head Width
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01200.040.0040
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
40 mm
Head Width
7 mm
Min. Thread Length
14 mm
Head Height
2.8 mm
Head and Washer Height
2.8 mm
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
0.7 mm
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M4-0.70, Fastener Length 40 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 14 mm, Head Height 2.8 mm, Head Width 7 mm, Package Quantity 100