  • Mfr # M01010.420.0120
  • Zoro # G2661690
/ea
Thread Size
M42-4.50
Head Width
65 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M01010.420.0120
Thread Size
M42-4.50
Fastener Length
120 mm
Head Width
65 mm
Min. Thread Length
120 mm
Head Height
26 mm
Tensile Strength
120,350 psi
Rockwell Hardness
HRC23
Threadlocker Maximum Temperature
4.5 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M42-4.50, Fastener Length 120 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 120 mm, Head Height 26 mm, Head Width 65 mm