  • Mfr # M01000.420.0140
  • Zoro # G9705157
/ea
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M42-4.50
Head Width
70 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01000.420.0140
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M42-4.50
Fastener Length
140 mm
Head Width
70 mm
Min. Thread Length
96 mm
Head Height
26 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Rockwell Hardness
HRC22
Fastener Industry Standards
DIN 931
Thread Type
Coarse
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
120,350 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
4.5 mm
Dimensional Standards
Globally Sourced
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M42-4.50, Fastener Length 140 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 96 mm, Head Height 26 mm, Head Width 65 mm