  • Mfr # M01010.050.0020
  • Zoro # G9787705
Thread Size
M5-0.80
Head Width
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01010.050.0020
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
20 mm
Head Width
8 mm
Head Height
3.5 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head and Washer Height
3.5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
0.8 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M5-0.80, Fastener Length 20 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 20 mm, Head Height 3.5 mm, Head Width 8 mm, Package Quantity 100