  • Mfr # M01210.050.0016
  • Zoro # G0669602
Thread Size
M5-0.80
Head Width
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.050.0016
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
16 mm
Head Width
8 mm
Head Height
3.5 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head and Washer Height
3.5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
120,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
0.8 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
DIN 933
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M5-0.80, Fastener Length 16 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 16 mm, Head Height 3.5 mm, Head Width 8 mm, Package Quantity 100