  • Mfr # M01230.050.0012
  • Zoro # G2657956
Thread Size
M5-0.80
Head Width
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01230.050.0012
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
12 mm
Head Width
8 mm
Min. Thread Length
12 mm
Head Height
3.5 mm
Head and Washer Height
3.5 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
0.8 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M5-0.80, Fastener Length 12 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, ISO 4017, Head Type Hex, Min. Thread Length 12 mm, Head Height 3.5 mm, Head Width 8 mm, Package Quantity 100