  • Mfr # M01258.060.0016
  • Zoro # G2655418
CAD Available
Key Features
Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
CAD Drawing
System of Measurement
Metric
Flange Type
Standard
Head Width
10 mm
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01258.060.0016
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
16 mm
Head Width
10 mm
Head Height
6.6 mm
Min. Thread Length
16 mm
Drive Size
6 mm
Flange Diameter
14 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Details
CAD Available
Yes
System of Measurement
Metric
Flange Type
Standard
Drive
Hex
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Standards
DIN 6921
Item
Flange Bolt
Head Style
Flange Hex
Tensile Strength
116,030 psi
Flange Bolt Type
Flange Bolt
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Screw Industry Standards
DIN 6921
Proof Load
580 N/sq mm
Fastener Industry Standards
Head Type - Bolts
Hex Flange
Thread Type
Coarse
Rockwell Hardness
HRC22
Type
Thread Pitch
1 mm
Dimensional Standards
Pack Size
Small Pack
Manufacturer Location
Basic Material
Head Type
Hex
Description
Flange Bolts, Dimensional Standards DIN 6921, Drive Hex, Drive Size 6 mm, Fastener Length 16 mm, Finish Zinc Plated, Flange Diameter 14 mm, Flange Type Standard, Head Height 6.6 mm, Head Width 10 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Material Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Minimum Thread Length 16 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 116,030 psi, Thread Size M6-1.00, Thread Style Fully Threaded, Thread Type Coarse, Thread Direction Right Hand