  • Mfr # M01010.060.0025
  • Zoro # G9008736
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01010.060.0025
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
25 mm
Head Width
10 mm
Head Height
4 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head and Washer Height
4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
DIN 933
Thread Pitch
1 mm
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 25 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 25 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 100