  • Mfr # M01010.060.0040
  • Zoro # G9086305
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M01010.060.0040
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
40 mm
Head Width
10 mm
Head Height
4 mm
Min. Thread Length
40 mm
Head and Washer Height
4 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
DIN 933
Proof Load
580 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Screw Industry Standards
Rockwell Hardness
HRC22
Tensile Strength
116,000 psi
Dimensional Standards
Threadlocker Minimum Temperature
Globally Sourced
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 40 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 40 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 100