  • Mfr # M01000.060.0045
  • Zoro # G2895055
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01000.060.0045
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
45 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
18 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 45 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 18 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 100