  • Mfr # M01210.060.0025
  • Zoro # G1327216
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.060.0025
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
25 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
25 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Drive Size
10 mm
Standards
ISO 898-1
Proof Load
87,000 psi
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Manufacturer Location
Material Quality Standards
ISO 898-1
Description
  • Drive Size: The drive size of this cap screw is 10 mm.
  • Fastener Length: With a length of 25 mm, it indicates how deep into a material it can be inserted for secure fastening.
  • Tensile Strength: Features a tensile strength of 116000 psi suggesting potential durability and suitability for certain types of applications