  • Mfr # M01210.060.0090
  • Zoro # G2894136
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.060.0090
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
90 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
90 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 90 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 90 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 50