  • Mfr # M01220.060.0035
  • Zoro # G2659067
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01220.060.0035
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
35 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
18 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC22
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 35 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 18 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 100