  • Mfr # M01230.060.0035
  • Zoro # G2657825
Thread Size
M6-1.00
Head Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01230.060.0035
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
35 mm
Head Width
10 mm
Min. Thread Length
35 mm
Head Height
4 mm
Head and Washer Height
4 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 933
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 35 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, ISO 4017, Head Type Hex, Min. Thread Length 35 mm, Head Height 4 mm, Head Width 10 mm, Package Quantity 100