  • Mfr # M01010.070.0016
  • Zoro # G9787687
Thread Size
M7-1.00
Head Width
11 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01010.070.0016
Thread Size
M7-1.00
Fastener Length
16 mm
Head Width
11 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head Height
4.8 mm
Head and Washer Height
4.8 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M7-1.00, Fastener Length 16 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 16 mm, Head Height 4.8 mm, Head Width 11 mm, Package Quantity 100