  • Mfr # M01210.070.0050
  • Zoro # G5343317
Thread Size
M7-1.00
Head Width
11 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.070.0050
Thread Size
M7-1.00
Fastener Length
50 mm
Head Width
11 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head Height
4.8 mm
Head and Washer Height
4.8 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Fastener Industry Standards
DIN 933
Fastener Finish
Proof Load
640 N/sq mm
Screw Industry Standards
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M7-1.00, Fastener Length 50 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 50 mm, Head Height 4.8 mm, Head Width 11 mm, Package Quantity 100