  • Mfr # M01210.070.0070
  • Zoro # G2659758
Thread Size
M7-1.00
Head Width
11 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.070.0070
Thread Size
M7-1.00
Fastener Length
70 mm
Head Width
11 mm
Min. Thread Length
70 mm
Head Height
4.8 mm
Head and Washer Height
4.8 mm
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Rockwell Hardness
HRC22
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M7-1.00, Fastener Length 70 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 70 mm, Head Height 4.8 mm, Head Width 11 mm, Package Quantity 100