  • Mfr # M01230.070.0040
  • Zoro # G2657719
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M7-1.00
Head Width
11 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01230.070.0040
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M7-1.00
Fastener Length
40 mm
Head Width
11 mm
Min. Thread Length
40 mm
Head Height
4.8 mm
Head and Washer Height
4.8 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Rockwell Hardness
HRC22
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Dimensional Standards
DIN 933
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M7-1.00, Fastener Length 40 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, ISO 4017, Head Type Hex, Min. Thread Length 40 mm, Head Height 4.8 mm, Head Width 11 mm, Package Quantity 100