  • Mfr # M01060.080.0080
  • Zoro # G5789917
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M8-1.00
Head Width
13 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01060.080.0080
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8-1.00
Fastener Length
80 mm
Head Width
13 mm
Head Height
5.3 mm
Min. Thread Length
22 mm
Head and Washer Height
5.3 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 960
Item
Hex Head Cap Screw
Rockwell Hardness
HRC22
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Fine
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
DIN 960
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Maximum Temperature
1 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M8-1.00, Fastener Length 80 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Fine, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 960, Head Type Hex, Min. Thread Length 22 mm, Head Height 5.3 mm, Head Width 13 mm, Package Quantity 100