  • Mfr # M01258.080.0016
  • Zoro # G2655375
Key Features
Hex Drive
Metric
Flange Type
Serrated
Head Width
13 mm
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01258.080.0016
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
16 mm
Head Width
13 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head Height
8.1 mm
Drive Size
8 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Flange Diameter
18 mm
Metric
Flange Type
Serrated
Drive
Hex
Finish
Zinc Plated
Standards
DIN 6921
Item
Flange Bolt
Head Style
Flange Hex
Screw Grade/Class
-58 Degrees to 302 Degrees F
Flange Bolt Type
Flange Bolt
Tensile Strength
116,030 psi
Head Type - Bolts
Hex Flange
Thread Type
Coarse
Proof Load
580 N/sq mm
Screw Industry Standards
DIN 6921
Fastener Industry Standards
Rockwell Hardness
HRC22
Type
Globally Sourced
Globally Sourced
Dimensional Standards
Pack Size
Small Pack
Thread Pitch
1.25 mm
Manufacturer Location
Basic Material
Head Type
Hex
Description
Flange Bolts, Dimensional Standards DIN 6921, Drive Hex, Drive Size 8 mm, Fastener Length 16 mm, Finish Zinc Plated, Flange Diameter 18 mm, Flange Type Standard, Head Height 8.1 mm, Head Width 13 mm, Manufacturer Location Globally Sourced, Material Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Minimum Thread Length 16 mm, Pack Size Small Pack, System of Measurement Metric, Tensile Strength 116,030 psi, Thread Size M8-1.25, Thread Style Fully Threaded, Thread Type Coarse, Thread Direction Right Hand