  • Mfr # M01010.080.0020
  • Zoro # G9008745
Thread Size
M8-1.25
Head Width
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01010.080.0020
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
20 mm
Head Width
13 mm
Head Height
5.3 mm
Min. Thread Length
20 mm
580 N/sq mm
Fastener Industry Standards
HRC22
Screw Industry Standards
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.25 mm
Globally Sourced
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M8-1.25, Fastener Length 20 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 20 mm, Head Height 5.3 mm, Head Width 13 mm, Package Quantity 100