Zoro Select Class 8.8, M8-1.25 Hex Head Cap Screw, Zinc Plated Steel, 12 mm L, 1000 PK L01210.080.0012
Class 8.8, M8-1.25 Hex Head Cap Screw, Zinc Plated Steel, 12 mm L, 1000 PK (Discontinued)
  • Mfr # L01210.080.0012
  • Zoro # G5666571
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
L01210.080.0012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
12 mm
Head Width
13 mm
Min. Thread Length
12 mm
Head Height
5.3 mm
Minimum Thread Length
12 mm
Dia./Thread Size
M8-1.25
Details
System of Measurement
Metric
Drive
Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 933
Item
Hex Head Cap Screw
Basic Material
Steel
Fastener Industry Standards
DIN 933
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
580 N/sq mm
Thread Type
Metric Coarse
Rockwell Hardness
HRC22
Head Type
Hex
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Screw Industry Standards
Type
Hex Head Cap Screw
Threadlocker Minimum Temperature
Hex Head Cap Screw Type
Pack Size
Bulk Pack
Dimensional Standards
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Pitch
1.25 mm
Dimensional Standards
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Maximum Temperature
1.25 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Bolt Material
Material Type
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Fastener Thread Style
Fully Threaded
Drive Type
External Hex
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M8-1.25, Fastener Length 12 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 12 mm, Head Height 5.3 mm, Head Width 13 mm, Package Quantity 1000