  • Mfr # M01200.080.0160
  • Zoro # G5690045
Thread Size
M8-1.25
Head Width
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01200.080.0160
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
160 mm
Head Width
13 mm
Min. Thread Length
28 mm
Head Height
5.3 mm
Proof Load
640 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.25 mm
Manufacturer Location
Fastener Finish
Fastener Industry Standards
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M8-1.25, Fastener Length 160 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 28 mm, Head Height 5.3 mm, Head Width 13 mm, Package Quantity 25