  • Mfr # M01210.080.0020
  • Zoro # G1028072
CAD Available
Class 8.8 Material Grade/Class
CAD Drawing
Thread Size
M8-1.25
Head Width
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.080.0020
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
20 mm
Head Width
13 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head Height
5.3 mm
Details
CAD Available
Yes
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
87,000 psi
Threadlocker Maximum Temperature
1.25 mm
Dimensional Standards
DIN 933
Thread Pitch
1.25 mm
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Head Type
Hex
Screw Industry Standards
Description
  • Fastener Length: With a length of 20 mm from under the head to end of screw, it represents the potential depth of insertion into a material.
  • Tensile Strength: This cap screw has tensile strength at 116000 psi (pulling stress), indicating its potential suitability for heavy-duty tasks