  • Mfr # M01210.080.0022
  • Zoro # G5343475
Thread Size
M8-1.25
Head Width
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M01210.080.0022
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
22 mm
Head Width
13 mm
Min. Thread Length
22 mm
Head Height
5.3 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Proof Load
640 N/sq mm
HRC22
Dimensional Standards
Threadlocker Maximum Temperature
1.25 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Screw Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M8-1.25, Fastener Length 22 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 22 mm, Head Height 5.3 mm, Head Width 13 mm, Package Quantity 100