  • Mfr # M01210.080.0090
  • Zoro # G1817201
Thread Size
M8-1.25
Head Width
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M01210.080.0090
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
90 mm
Head Width
13 mm
Min. Thread Length
90 mm
Head Height
5.3 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
HRC22
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Threadlocker Maximum Temperature
1.25 mm
Dimensional Standards
DIN 933
Maximum Temperature
302 Degrees F
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size M8-1.25, Fastener Length 90 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards DIN 933, Head Type Hex, Min. Thread Length 90 mm, Head Height 5.3 mm, Head Width 13 mm, Package Quantity 50