  • Mfr # ZCLNH70FDA008
  • Zoro # G1652779
Key Features
Dash Number
008
System of Measurement
Inch
Cross Section Shape
Round
Material
Buna-N
Cross-Section Shape
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZCLNH70FDA008
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Inside Dia.
3/16"
Actual Inside Dia.
0.176"
Nominal Outside Dia.
5/16"
Nominal Width
1/16 in
Actual Outside Dia.
0.316"
Actual Width
0.07 in
Outside Diameter - Actual
0.316 in
Inside Diameter - Actual
0.176 in
Outside Diameter - Nominal
5/16 in
Cross-Section Width
1/16 in
Inside Diameter - Nominal
3/16 in
Width - Actual
0.07 in
Details
Item
O-Ring
Dash Number
008
System of Measurement
Inch
Material
Buna-N
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
70A
Color
White
Meets/Exceeds
FDA, ISO Class 10,000 Clean Room
FDA Approved
Yes
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Temp. Range
-40° to 250° F
Application
Cleanroom
Metal Detectable
Metal Detectable
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Type
O-Ring
Grade
Clean Room
Standards
ISO Certified
Properties
Resistant to Oils, Resistant to Water
Product Type
Resistance Properties
Chemical-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
250 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Buna N, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 3/16 in, Nominal Width 1/16 in, Actual Inside Dia. 0.1 in, Actual Width 0.07 in, Dash Number 008, Color White, Durometer 70A, Meets/Exceeds 000 Clean Room, FDA, ISO Class 10, Nominal Outside Dia. 5/16 in, Actual Outside Dia. 0.316 in, Temp. Range -40 Degrees to 250 Degrees F