  • Mfr # U51798.025.0250
  • Zoro # G3392000
Key Features
Head Type
Headed
System of Measurement
Inch
Pin Diameter
1/4 in
Usable Length
2-1/2 in
Shank Length
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U51798.025.0250
Dimensions
Pin Diameter
1/4 in
Usable Length
2-1/2 in
Shank Length
3 in
Length
Minimum Hole Size
0.088 in
Maximum Usable Length
2 23/64 in
Head Diameter Tolerance
Head Diameter
3/8 in
Maximum Hole Size
0.094 in
Details
Item
Standard Clevis Pin
Head Type
Headed
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
ASME B18.8.1
Meets/Exceeds
ASME B18.8.1
Description
Clevis Pin,2.5 in L,SS 0.25 in dia,PK5, Product Type Standard Clevis Pin, Material Stainless Steel, Finish Plain, Material Grade/Class 18-8, Head Type Headed, Head Diameter 3/8 in, Maximum Usable Length 2 23/64 in, Maximum Hole Size 0.094 in, Minimum Hole Size 0.088 in, Number of Holes 1, Shank Length 2 1/2 in, System of Measurement Inch, Standards ASME B18.8.1, Head Diameter Tolerance +0.01/-0.005 in, Dimensional Standards ASME B18.8.1, Pack Size Small Pack