  • Mfr # BULK-PS-CAC-25
  • Zoro # G7783159
Plastic Material
Cast Acrylic
Plastic Thickness
3/32"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Plastic Color
Clear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-PS-CAC-25
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Plastic Thickness
3/32"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Width Tolerance
(-0.25" - +0.25")
Length Tolerance
(-1" - +1")
Width
12 in
Thickness
Length
24 in
Plastic Width Tolerance
+/-1.000 in
Plastic Length Tolerance
+/-1.000 in
Nominal Size
12 in W x 24 in L
Details
Item
Acrylic Sheet
Plastic Material
Cast Acrylic
Plastic Color
Clear
Max. Temp. (F)
190 Degrees F
Min. Temp. (F)
40 Degrees F
Color
Colorless
Tensile Strength
9,000 psi
Plastic Properties
Transparent
Thickness Tolerance
(-0.019" - +0")
Operating Temp. Range
40 Degrees to 190 Degrees F
Material
Acrylic
Friction Coefficient
0.8
Plastic Clarity
Water Absorption
0.4 %
Shape
Rectangle
Plastic Hardness
Rockwell M95
Impact Strength
0.3 ft-lb/in
Plastic Density
0.043 lb/cu in
Backing Type
No Backing
Plastic Thickness Tolerance
Friction Rating
Not Slippery
UV Resistant
Yes
Temperature Range
40 Degrees to 190 Degrees F
Machinability
Not Rated
Plastic Hardness Rating
Hard
Minimum Temperature
40 Degrees F
Wear Factor
Fair
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
190 Degrees F
Shore Hardness
98 Shore D
Not Scratch-Resistant
Product Type
Plastic Sheet
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Light Transmission
93 %
Weight
1.16 lb
Coefficient of Thermal Expansion
6 x 10^-5 K^-1
Fabrication
Cast
Elongation
Rockwell Hardness
95 HRM
UV-Resistant
Product Form
Description
Acrylic Sheet, Acrylic, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.09375 in, Colorless, Plastic Clarity Clear, Tensile Strength 9,000 psi, Impact Strength 0.3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.8, Water Absorption 0.4 Percent, Temperature Range 40 Degrees to 190 Degrees F, Plastic Density 0.043 lb/cu in, Plastic Hardness Rockwell M95