  • Mfr # BULK-PS-CAC-48
  • Zoro # G2423226
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
Cast Acrylic
Plastic Thickness
1/8"
Plastic Width
48"
Plastic Length
48"
Plastic Color
Clear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-PS-CAC-48
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Plastic Thickness
1/8"
Plastic Width
48"
Plastic Length
48"
Plastic Width Tolerance
+/-1.000 in
Plastic Length Tolerance
+/-1.000 in
Nominal Size
48 in W x 48 in L
Width
48"
Length
48"
Thickness
0.125"
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
Cast Acrylic
Plastic Color
Clear
Max. Temp. (F)
190 Degrees F
Min. Temp. (F)
40 Degrees F
Color
Colorless
Material
Acrylic
Plastic Properties
Transparent
Tensile Strength
9,000 psi
Operating Temp. Range
40 Degrees to 190 Degrees F
Plastic Density
0.043 lb/cu in
Maximum Temperature
190 Degrees F
Tensile Strength Rating
Good
Wear Factor
Fair
UV Resistant
Yes
Plastic Hardness Rating
Hard
Plastic Clarity
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Plastic Hardness
Rockwell M95
Minimum Temperature
40 Degrees F
Water Absorption Rating
Poor
Plastic Thickness Tolerance
Temperature Range
40 Degrees to 190 Degrees F
Backing Type
No Backing
Shape
Square
Friction Rating
Not Slippery
Water Absorption
0.4 %
Impact Strength
0.3 ft-lb/in
Friction Coefficient
0.8
Standards
Not Rated
Light Transmission
93 %
Wear Rate
Product Type
Plastic Sheet
Rockwell Hardness
95 HRM
Shore Hardness
98 Shore D
Fabrication
Cast
Dielectric Strength
Product Form
Sheet
Weight
12.4 lb
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Coefficient of Thermal Expansion
6 x 10^-5 K^-1
Elongation
Description
Acrylic Sheet, Acrylic, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 4 ft, Plastic Thickness 0.125 in, Colorless, Plastic Clarity Clear, Tensile Strength 9,000 psi, Impact Strength 0.3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.8, Water Absorption 0.4 Percent, Temperature Range 40 Degrees to 190 Degrees F, Plastic Density 0.043 lb/cu in, Plastic Hardness Rockwell M95