  • Mfr # ZUSAS70COND005
  • Zoro # G1675705
Key Features
Dash Number
005
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAS70COND005
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Inside Dia.
3/32"
Actual Inside Dia.
0.101"
Nominal Outside Dia.
7/32"
Actual Outside Dia.
0.241"
Nominal Width
1/16 in
Actual Width
0.07 in
Cross-Section Width
1/16 in
Width - Actual
0.07 in
Inside Diameter - Nominal
3/32 in
Outside Diameter - Actual
0.241 in
Outside Diameter - Nominal
7/32 in
Inside Diameter - Actual
0.101 in
O-Ring
Dash Number
005
System of Measurement
Inch
Durometer
70A
Color
Black
Application
Conductive
Temp. Range
-60° to 400° F
FDA Approved
No
Grade
Conductive
Standards
3A Certified
Properties
Conductive, High Temperature, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Operating Temperature - Maximum
400 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 3/32 in, Nominal Width 1/16 in, Actual Inside Dia. 0.1 in, Actual Width 0.07 in, Dash Number 005, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 7/32 in, Actual Outside Dia. 0.241 in, Temp. Range -60 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant