  • Mfr # ZUSAS70COND030
  • Zoro # G1676055
Key Features
Dash Number
030
System of Measurement
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAS70COND030
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Inside Dia.
1-5/8"
Actual Inside Dia.
1.614"
Nominal Outside Dia.
1-3/4"
Actual Width
0.07 in
Actual Outside Dia.
1.754"
Nominal Width
1/16 in
Inside Diameter - Nominal
1 5/8 in
Cross-Section Width
1/16 in
Outside Diameter - Actual
1.754 in
Width - Actual
0.07 in
Inside Diameter - Actual
1.614 in
Outside Diameter - Nominal
1 3/4 in
O-Ring
Dash Number
030
System of Measurement
Inch
Durometer
70A
Color
Black
Temp. Range
-60° to 400° F
FDA Approved
No
Application
Conductive
Grade
Conductive
Standards
3A Certified
Properties
Conductive, High Temperature, Resistant to Chemicals, Resistant to Water, Resistant to Weather
Product Type
Operating Temperature - Maximum
400 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-60 Degrees F
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Inch, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Silicone, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 1 5/8 in, Nominal Width 1/16 in, Actual Inside Dia. 1.6 in, Actual Width 0.07 in, Dash Number 030, Color Black, Durometer 70A, Nominal Outside Dia. 1 3/4 in, Actual Outside Dia. 1.754 in, Temp. Range -60 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant