  • Mfr # 283-623125D
  • Zoro # G7322528
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Overall Length
6 in
Milling Diameter
5/8"
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner-Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
283-623125D
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
6 in
Milling Diameter
5/8"
Length of Cut
3.125 in
Milling Dia.
0.625 in
Dimension Type
Fractional Inch
Shank Dia.
5/8 in
Corner Radius
0.03 in
Details
Measurement System
Inch
Number of Flutes
3
End Mill Style
Finish
ZrN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Super Alloy (S) Compatibility
No
End Mill Application
Roughing/Finishing
Stainless (M) Compatibility
No
Cutting Direction
Right Hand
Helix Angle
42 Degrees
Steel (P) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
Grade
High Performance
Shank Type
Straight
List Number
283
Cast Iron (K) Compatibility
Item
Corner Radius End Mill
Single End/Double End
Single
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
End Mill Material
Carbide
Drilling Tool Configuration
Individual
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
ZrN
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
High Performance
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium
Primary Material Application ISO Code
N
Series
Avalanche
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Fixed
Max. Helix Angle
42 Degrees
Secondary Material Application ISO Code
N
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Straight, Inch, 0.03 in, 3.125 in, 6 in