  • Mfr # 283-911750D
  • Zoro # G7322640
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Overall Length
4 in
Milling Diameter
1"
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner-Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
283-911750D
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
4 in
Milling Diameter
1"
Length of Cut
1.75 in
Milling Dia.
1 in
Corner Radius
0.03 in
Dimension Type
Fractional Inch
Shank Dia.
1 in
Details
Measurement System
Inch
Number of Flutes
3
End Mill Style
Finish
ZrN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Hardened (H) Compatibility
No
Steel (P) Compatibility
No
List Number
283
Grade
High Performance
Shank Type
Straight
Cast Iron (K) Compatibility
Single End/Double End
Single
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Material
Carbide
Super Alloy (S) Compatibility
Stainless (M) Compatibility
End Mill Application
Roughing/Finishing
Item
Corner Radius End Mill
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Helix Angle
42 Degrees
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
ZrN
Drilling Tool Configuration
Individual
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Material Grade - Machining
High Performance
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium
Primary Material Application ISO Code
N
Flute Type
Spiral
Series
Avalanche
Flute Spacing
Fixed
Max. Helix Angle
42 Degrees
Secondary Material Application ISO Code
N
Description
Corner Radius End Mill, 1 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Straight, Inch, 0.03 in, 1.75 in, 4 in