  • Mfr # 274-121005D
  • Zoro # G7348665
/ea
Key Features
Measurement System
Inch
Milling Diameter
0.0100"
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
ZrN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
274-121005D
Country of Origin
United States
Dimensions
Milling Diameter
0.0100"
Overall Length
3 in
Length of Cut
0.25 in
Corner Radius
0.01 in
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Dia.
0.125 in
Neck Length
1.375 in
Neck Dia.
0.125 in
Shank Dia.
1/8 in
Details
Measurement System
Inch
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
ZrN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Item
Corner Radius End Mill
Stainless (M) Compatibility
No
Hardened (H) Compatibility
No
End Mill Material
Carbide
List Number
274
Steel (P) Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Shank Type
Straight
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Application
Roughing/Finishing
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Helix Angle
42 Degrees
Single End/Double End
Single
Grade
High Performance
Cast Iron (K) Compatibility
Drilling Tool Configuration
Individual
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Material - Machining
Carbide
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
Material Grade - Machining
High Performance
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium
Primary Material Application ISO Code
N
Series
Avalanche
Flute Type
Spiral
Flute Spacing
Fixed
Max. Helix Angle
42 Degrees
Secondary Material Application ISO Code
N
Description
Corner Radius End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Straight, Inch, 0.01 in, 0.25 in, 3 in