  • Mfr # 282-125502D
  • Zoro # G7335450
/ea
Key Features
Measurement System
Inch
Milling Diameter
0.0200"
Number of Flutes
2
End Mill Style
Corner-Radius
Finish
ZrN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
282-125502D
Country of Origin
United States
Dimensions
Milling Diameter
0.0200"
Overall Length
1 1/2 in
Length of Cut
0.5 in
Milling Dia.
0.125 in
Dimension Type
Fractional Inch
Shank Dia.
1/8 in
Corner Radius
0.02 in
Details
Measurement System
Inch
Number of Flutes
2
End Mill Style
Finish
ZrN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Hardened (H) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
No
Super Alloy (S) Compatibility
List Number
282
Item
Corner Radius End Mill
Single End/Double End
Single
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Grade
High Performance
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Material
Carbide
Helix Angle
42 Degrees
Shank Type
Straight
Steel (P) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
End Mill Application
Roughing/Finishing
Shank Type - Machining
Straight
Drilling Tool Configuration
Individual
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Finish - Machining
Material - Machining
Carbide
Material Grade - Machining
High Performance
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium
Primary Material Application ISO Code
N
Series
Avalanche
Flute Type
Spiral
Secondary Material Application ISO Code
N
Flute Spacing
Fixed
Max. Helix Angle
42 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Straight, Inch, 0.02 in, 0.5 in, 1 1/2 in