  • Mfr # 283-312500D
  • Zoro # G7339459
/ea
Key Features
Measurement System
Inch
Milling Diameter
5/16"
Overall Length
2 1/2 in
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner-Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
283-312500D
Country of Origin
United States
Dimensions
Milling Diameter
5/16"
Overall Length
2 1/2 in
Length of Cut
0.5 in
Corner Radius
0.015 in
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Dia.
0.3125 in
Shank Dia.
5/16 in
Details
Measurement System
Inch
Number of Flutes
3
End Mill Style
Finish
ZrN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
List Number
283
Steel (P) Compatibility
No
Grade
High Performance
Super Alloy (S) Compatibility
No
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type
Straight
Helix Angle
42 Degrees
Item
Corner Radius End Mill
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Hardened (H) Compatibility
Cast Iron (K) Compatibility
Single End/Double End
Single
Stainless (M) Compatibility
End Mill Application
Roughing/Finishing
End Mill Material
Carbide
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Drilling Tool Configuration
Individual
Finish - Machining
ZrN
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
High Performance
Primary Material Application ISO Code
N
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium
Flute Type
Spiral
Series
Avalanche
Max. Helix Angle
42 Degrees
Flute Spacing
Fixed
Secondary Material Application ISO Code
N
Description
Corner Radius End Mill, 0.3125 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Straight, Inch, 0.015 in, 0.5 in, 2 1/2 in