  • Mfr # B954C008012-13
  • Zoro # G6477134
/ea
Key Features
Material
Bronze
Unfinished Outside Dia.
1 1/2 in
Unfinished Inside Dia.
1 in
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B954C008012-13
Country of Origin
United States
Dimensions
Unfinished Outside Dia.
1 1/2 in
Unfinished Inside Dia.
1 in
Length
13 in
Wall Thickness
0.25 in
Overall Length
13 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Outside Diameter
Inside Diameter
1 in
Details
Material
Bronze
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Item
954 Bronze Round Tube
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Max. Pv
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
32,000 psi
Tensile Strength
85,000 psi
Material Grade
954
Shape
Round Tube
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Fabrication
Cast
Heat Treatable
Yes
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Brinell Hardness
170
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 1 1/2 in, Inside Diameter 1 in, Wall Thickness 0.25 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F