  • Mfr # B954C014020-13
  • Zoro # G6694572
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Length
13 in
Unfinished Inside Dia.
1 3/4 in
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Material
Bronze
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B954C014020-13
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
13 in
Unfinished Inside Dia.
1 3/4 in
Unfinished Outside Dia.
2 1/2 in
Inside Diameter
1.75 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Overall Length
13 in
Outside Diameter
2 1/2 in
Wall Thickness
0.375 in
Details
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Item
954 Bronze Round Tube
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Material
Bronze
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Max. Pv
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Brinell Hardness
170
Fabrication
Cast
Mechanical Finish
Mill
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Heat Treatable
Yes
Shape
Round Tube
Yield Strength
32,000 psi
System of Measurement
Inch
Material Grade
954
Tensile Strength
85,000 psi
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 2 1/2 in, Inside Diameter 1.75 in, Wall Thickness 0.375 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F