  • Mfr # B954C014018-13
  • Zoro # G6746765
Key Features
Unfinished Outside Dia.
2 1/4 in
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Max. Pv
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B954C014018-13
Dimensions
Unfinished Outside Dia.
2 1/4 in
Unfinished Inside Dia.
1 3/4 in
Length
13 in
Outside Diameter
Overall Length
13 in
Wall Thickness
0.5 in
Inside Diameter
1.75 in
Outside Diameter Tolerance
Not Rated
Details
Item
954 Bronze Round Tube
Temp. Range
-450 Degrees to 750 Degrees F
Standards
ASTM B505, CDA 954 (9C)
Max. Pv
Material
Bronze
Alloy Type
Aluminum Green Alloy
Fabrication
Cast
Heat Treatable
Yes
System of Measurement
Inch
Mechanical Finish
Mill
Yield Strength
32,000 psi
Minimum Temperature
-450 Degrees F
Brinell Hardness
170
Maximum Temperature
1,200 Degrees F
Shape
Round Tube
Tensile Strength
85,000 psi
Material Grade
954
Description
954 Bronze Round Tube, Material Bronze, Outside Diameter 2 1/4 in, Inside Diameter 1.75 in, Wall Thickness 0.5 in, Overall Length 13 in, Material Grade 954, Mechanical Finish Mill, Standards ASTM B505, CDA 954 (9C), Heat Treatable Yes, Outside Diameter Tolerance Not Rated, Fabrication Cast, Yield Strength 32,000 psi, Shape Round Tube, System of Measurement Inch, Tensile Strength 85,000 psi, Brinell Hardness 170, Maximum Temperature 1,200 Degrees F